Szybki tryb życia w połączeniu ze stresem może spowodować pojawianie się chorób. Przykładem jest pełen nieprzyjemnych dolegliwości układ pokarmowy, który z natury reaguje na sytuacje stresogenne. Naukowcy odkryli, że główną przyczyną jest stres. W ramach objawów występuje silny ból brzucha, a także pojawiają się zaburzenia w psychice. W tym artykule charakteryzujemy, czym jest nerwica żołądka oraz przyczyny powstania takiej choroby. Zapraszamy do lektury!
Nerwica żołądka – czym jest?
Choroba w postaci nerwicy żołądka ma podłoże somatyczne, czyli zaburzenia można zaliczyć do tych wegetatywnych. W praktyce osoby chore na omawiane schodzenie skarżą się zarówno na fizyczne, jak i psychiczne dolegliwości. W tej chorobie liczą się dobre suplementy i lekarstwa. Doskonałym przykładem jest bellapan. W kontekście fizycznych dolegliwości cały czas pojawiają się bóle żołądka.
Jeszcze kilka lat temu naukowcy określali nerwicę żołądka jako zespół jelita nadwrażliwego lub zespół jelita drażliwego. Dlaczego? Ponieważ dolegliwości dotyczą układu pokarmowego. Podłożem choroby wcale nie są problemy z organami, wchodzącymi w skład układu pokarmowego, lecz lęk, długotrwały stres bądź negatywne emocje w postaci żalu, smutku czy nadmiernej ekscytacji (rzadsze przypadki). Z uwagi na to, że objawy dotyczą układu pokarmowego, to często lekarze stawią błędne diagnozy. Dlatego w przypadku zdiagnozowania tej choroby zalecane są szersze badania.
Nerwica żołądka – przyczyny
Tak jak już wspominaliśmy, na pojawienie się choroby nie przyczyniają się skutki organiczne, lecz aspekty psychiczne. Przyczyna powstania choroby jest zbyt mocny stres, który wcale nie jest rzadkością we współczesnych czasach. Po zdiagnozowaniu choroby lekarze najczęściej przepisują sprawdzone środki, czyli na przykład bellapan (bazujący na alkaloidach tropanowych). Najczęściej na nerwice żołądka są narażone osoby, których życie jest bogate w sytuacje stresogenne i reagują na nie lękiem.