Implanty zębowe – kiedy się na nie zdecydować?

Implanty zębowe są obok protez metodą na wypełnienie ubytków zębowych. Nie ma znaczenia czy pacjentowi brak pojedynczego zęba, czy całego fragmentu uzębienia – w obu przypadkach implanty zębowe doskonale spełnią swoją funkcję. Jeśli więc straciłeś ząb w wyniku choroby lub urazu mechanicznego implanty zębowe mogą być dla Ciebie rozwiązaniem.

Z czego robi się implanty zębowe i jak się je zakłada

Implantem potocznie nazywa się całą konstrukcję wypełniającą ubytek zębowy. Prawda jest taka, że właściwy implant to tylko dolna część, z wyglądu przypominająca śrubkę. Imituje ona korzeń zęba i jest wykonana w całości z tytanu. Tytan, a także większość stopów tytanowych, jest metalem często wykorzystywanym w medycynie ze względu na swoje właściwości:

  • wykazuje znaczną odporność na działanie płynów ustrojowych,

  • zapewnia konstrukcji stabilność,

  • sprzyja aseptyce,

  • jest materiałem o dużej trwałości,

  • dobrze tolerowany przez organizm (97% skuteczności zabiegu) – jest to bardzo istotne dla gojenia się tkanek kości i dziąsła po umieszczeniu implantu.

W przypadku nieobecności pojedynczego zęba, w żuchwie lub szczęce mocuje się jeden implant, na którym osadza się koronę dentystyczną z odpowiedniego materiału (np. ceramiki lub porcelany). Jeśli brak więcej niż jednego zęba, lukę można uzupełnić pojedynczymi implantami (najlepsze rezultaty) lub mostkiem przymocowanym do dwóch lub więcej implantów.

Implanty zębowe – dobra alternatywa dla protezy

Implanty zębowe stanowią także atrakcyjny wariant protezy całościowej. Jest to co prawda nieco kosztowniejsza alternatywa, lecz o wiele bardziej wygodna. Pacjent nie odczuwa dyskomfortu w jamie ustnej, zachowuje prawidłową funkcję żucia przez to, że same implanty zębowe są stabilniejsze niż klasyczna proteza. Przy implantach zębów nie występuje też ryzyko zaniknięcia podłoża kostnego oraz rozchwiania i zaników przyzębia. Jeśli z jakiegoś powodu występują u Ciebie ubytki w uzębieniu, implanty zębowe to opcja, którą naprawdę warto przemyśleć. Zdecydowanie poprawiają jakość życia i są inwestycją na długie lata. Jeśli masz pytania dotyczące jakiejkolwiek kwestii związanej z implantami zębowymi, skontaktuj się z kliniką Artodonto i umów się na konsultację i rozważ wszystkie możliwość razem z nami.