Na co pomaga witamina B3?

PP, niacyna, kwas nikotynowy – składniki pełniące ważną rolę w organizmie człowieka

Odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowaniu mózgu, syntetyzowanie hormonów płciowych oraz poprawny stan obwodowego układu nerwowego, takimi właściwościami charakteryzuje się B3 witamina. Amerykańscy naukowcy są też zdania, że poprawia ona zdolność komórek odpowiedzialnych za odporność do zabijania bakterii gronkowca złocistego. Zażywając wspomnianą witaminę zwiększa się także liczba neutrofilów, czyli białych krwinek, które za zadanie mają eliminację i pochłanianie szkodliwych bakterii.

Efekty przyjmowania suplementów zawierających witaminy B3

Choć nie ma bezpośrednich dowodów na podstawie badań klinicznych, to wielu specjalistów jest zdania, że przyjmowanie suplementów witaminy B3 może zwiększać skuteczność terapii zakażeń gronkowcowych. Poza tym niacyna wydatnie zwiększa aktywność mitochondriów w jądrze półleżącym, czyli rejonie mózgu, który odpowiada za odczuwanie przyjemności. Stąd też wzięła się teoria, że B3 witamina wpływa na większą pewność siebie.

Skutki niedoboru witaminy B3

Głównym zagrożeniem jest pelagra. Jednak podstawowymi objawami niedoboru niacyny jest też szorstkość i zaczerwienienie skóry, pęcherze, które po pęknięciu przeistaczają się we wrzody. U większości osób mogą też wystąpić przebarwienia w okolicach dłoni, szyi, twarzy czy złuszczenia naskórka. Nie wyklucza się przy braku witaminy B3 w organizmie także różnego rodzaju stanów zapalnych jamy ustnej i języka.