Chodaki polskie – kultowe buty o zagranicznych korzeniach

Popularne drewniaki były znane już w XVIII w. we Francji, lecz ten model obuwia sprawdził się, w każdym kraju w tym w Polsce. Te proste wykonane ze skóry i drewna buty są bardzo odporne. Jak kupić dobre chodaki polskie?

Wszystko o chodakach polskich

Chodaki damskie, męskie, a nawet dziecięce wyglądają niemal tak samo. Proste o wyglądzie niemal ascetycznym buty są w Europie obecne od stuleci. Początkowo były noszone przez najuboższych, czyli chłopów później ich wygodę doceniła szlachta, a nawet magnateria. W Polsce można je zakupić w ich początkowej formie.

Krótka historia chodaków polskich

Drewniaki swoje korzenie mają we Francji w XVIII wieku, gdzie początkowo wyglądały jak drewniane sandały. Dopiero później ewoluowały do obecnego wyglądu. Bardzo szybko stały się popularne w całej Europie. W naszym kraju początkowo były noszone przez chłopów i ubogą szlachtę. Chodaki polskie w zależności od regionu różniły się kolorem i kształtem. Na terenie Mazowsza nazywane były kurpiami, na Podlasiu znane były jako postoły, a na Podhalu były to kierpce.

W Holandii chodaki nazywane są saboty. Początkowe wykonywane były w całości z drewna i noszone tylko przez ubogich chłopów. Z czasem ten typ obuwia zaczęła nosić magnateria i szlachta – wtedy stały się modne. Drewniaki z Holandii na tle innych modeli wyróżniają się bardzo dużą trwałością oraz odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego też zaczęły być stosowane w Holandii jako obuwie ochronne przez pracowników fabryk. Najczęściej są malowane w tradycyjne Holenderskie wzory.

W latach 90. XX chodaki polskie zostały wylansowane przez ówczesną modę. Stały się obowiązkowym obuwiem dzieci i dorosłych. Z czasem wyprodukowano także chodaki filcowe, które są bardzo wygodne, np. do chodzenia po domu.

Chodaki stały się kultowym obuwiem noszonym przez wielu Polaków niezależnie od płci i wieku. Bardzo często jest to obuwie, które łączy pokolenia.