Arabica a robusta – co je różni i czym się charakteryzują?

arabica a robusta

Najpowszechniejszym gatunkiem kawy jest arabica. Ale kiedy zaczniemy czytać etykiety w poszukiwaniu kawy, która będzie rozpieszczała nasze kubki smakowe możemy, natknąć się również na robustę. Producenci oferują nam również mieszankę tych dwóch gatunków kaw. Aby móc podjąć świadomy wybór i sięgnąć po opakowanie, które zawiera w sobie ziarna pozwalające uzyskać esencję maksymalnie odpowiadającą naszym preferencjom smakowym, najpierw musi zgłębić swoją wiedzę i dowiedzieć się, jakie są podstawowe różnice między arabicą a robustą. I ten artykuł ma za zadanie dostarczyć tych cennych informacji!

Arabica, czyli najpopularniejsza odmiana kawy

Najczęściej spotykaną odmianą kawy jest arabica, która stanowi aż blisko siedemdziesiąt procent upraw na całym świecie. Ze względu na to, że krzewy te preferują bardzo ciepły, a wręcz tropikalny klimat, to próżno szukać ich w Europie. Chcąc trafić na największe plantacje arabiki, musielibyśmy wybrać się do Brazylii, Etiopii czy Indonezji i to na dodatek na tereny górskie. Bowiem odmiana ta rośnie na dużych wysokościach, które wynoszą od ośmiuset do dwóch tysięcy metrów nad poziomem morza. Aby móc cieszyć się dużymi zbiorami, trzeba zapewnić krzewom odpowiednie nawodnienie, a zatem mile widziane są regularne deszcze. Niedobrą informacją dla plantatorów jest to, że arabica jest podatna na działanie różnych szkodników i chorób. Jeżeli chodzi o wygląd ziaren, to charakteryzują się one tym, że są dość płaskie, odrobinę podłużne i mogą mieć delikatnie zielony odcień. Z punktu widzenia kawosza istotne jest to, że arabica uznawana jest za kawę o łagodnym smaku, delikatnym aromacie, posiadającą w swoim bukiecie nutę kwaskowości. Ilość kofeiny, jaka znajduje się w jej ziarnach, wynosi między 1% a1,7%. Z racji tego, że jest to odmiana dosyć trudna w uprawie, wymagająca ciągłego doglądania i nakładów dużych środków finansowych, to też uznawana jest za kawę ekskluzywną. Sięgając po taką kawę, jak 100% arabica mielona czy ziarnista wchodzi się w posiadanie produktu najwyższej jakości, który pozwala przygotować pyszny napój w domowym zaciszu. Jako ciekawostkę warto dodać, że arabica doczekała się na ten moment aż ponad stu czterdziestu odmian i liczba ta stale się powiększa, a do powstawania krzyżówek dochodzi nawet w warunkach laboratoryjnych.

Robusta – kawa o dużej zawartości kofeiny

Jedną z najważniejszych, najbardziej znaczących różnic między opisywaną już arabicą a robustą jest to, że ta druga ma znacznie większą zawartość kofeiny. Bowiem w ziarnach zawarte jest jej od 2 do nawet 4%. A zatem, jeśli lubimy mocne kawy, to podczas zakupów powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby w wybranym produkcie znajdował się duży procent robusty. Jaki jest smak tego gatunku kawy? Z pewnością bardzo wyrazisty, mocny, pozostawiający w ustach odrobinę goryczki. I teraz kolejna ciekawostka, a mianowicie kawa rozpuszczalna w głównej mierze powstaje z ziaren robusty. Temu gatunkowi zawdzięczamy też ładną piankę, jaką możemy ujrzeć na wierzchu mocnego espresso… Gdybyśmy położyli obok siebie ziarna kawy arabica i ziarna robusty, to bez większego problemu powinniśmy je rozróżnić. Robusta jest mniejsza i bardziej owalna, a przy tym jej kolor jest jaśniejszy niż szlachetniejszej siostry – bardziej bladozielony. Ale pomimo tego, że ten gatunek kawy jest o wiele łatwiejszy w uprawie, to jednak stanowi tylko jedną trzecią wszystkich plantacji… Miejsca, gdzie uprawiane są drzewka robusty, to przede wszystkim strefa międzyzwrotnikowa, czyli głównie Brazylia, Urugwaj oraz Wietnam. Tereny, jakie preferuje robusta, to od dwustu do dziewięciuset metrów nad poziomem morza, a zatem znacznie niżej niż arabica. Drzewka tego kawowca mogą osiągnąć nawet trzynaście metrów wysokości. W przeciwieństwie do gatunku arabica, robusta nie jest podatna na choroby, a z jednego hektara można pozyskać nawet cztery tony plonów.

Jaki gatunek kawy wybrać? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, ponieważ zależy to od tego, czy woli łagodniejsze nuty (wtedy bardziej będzie mu odpowiadała arabica), czy preferuje mocne kawy o gorzkim posmaku i w związku z tym powinien sięgnąć po robustę.